Kancelaria Podatkowa ADN

 • 22 208 28 88
  biuro@adn.com.pl

 • Menu

  „Biała lista” – dobrodziejstwo czy wręcz przeciwnie?

  Od 1 września wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają na gruncie VAT tzw. „białą listę podatników”. Co to oznacza w praktyce? Czy faktycznie dokonanie transakcji z podmiotem z tej listy daje podatnikowi jakąś szczególną ochronę?

  Wokół „białej listy” narosło mnóstwo mitów, więc … czas je w końcu obalić. Po pierwsze, ta tzw. biała lista, to nic innego niż dostęp do rejestru elektronicznego, w którym znajdą się dane wszystkich podatników VAT. Nic szczególnego, gdyż podobny rejestr funkcjonuje już od 2 lat. Różnica polega na tym, że w rejestrze od 1 września znajdziemy więcej informacji. W tym, co najważniejsze, numery rachunków bankowych zgłoszonych przez podatnika do urzędu skarbowego.

  Po drugie, dokonywanie transakcji z podmiotem, który widnieje w tymże rejestrze, wbrew powtarzanym mitom nie daje żadnej szczególnej ochrony. Nie wprowadzono bowiem regulacji, które taką ochronę gwarantowałyby. Zatem w przypadku podejrzenia nieświadomego uczestnictwa w karuzeli podatkowej nabywca nie obroni się przed fiskusem argumentacją dokonywania transakcji z podmiotem z „białej listy”. Co więcej, nabycie towarów i usług od podmiotu, który zostanie wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT. Trzeba bowiem pamiętać, że odliczenie VAT jest niezależne od takich rzeczy jak formalna rejestracja sprzedającego jako podatnika VAT. Potwierdzone zostało to w licznych orzeczeniach polskich sądów oraz w wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  „Biała lista” ma być jednak w praktyce bardziej rodzajem sankcji niż dobrodziejstwem dla podatników. Bowiem w przypadku transakcji w kwocie przekraczającej 15.000 PLN dokonanie przelewu na rachunek niezgłoszony powoduje na gruncie VAT odpowiedzialność solidarną nabywcy za niezapłacony przez sprzedającego VAT. Dodatkowo taki przelew będzie skutkował utratą możliwości rozliczenia kosztów podatkowych oraz powstania przychodu z tego tytułu.

  Radosław Żuk
  Prezes Zarządu, Doradca Podatkowy
  Kancelaria Podatkowa ADN

  Udostępnij